• Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Konuk Listesi Kabusları Ve Başa Çıkma Yolları

Konuk Listesi Kabusları Ve Başa Çıkma Yolları


Geri kalan her konuda uyum sağlasalar da çiftlerin anlaşamadığı tek bir konu varsa o da konuk listesidir!

COVER PHOTO CREDIT CARLOS NEGRÍN

Aslında ana fikir çok basit, konuklar harcamaya sebep olur ve mekanlar belirli bir insan kapasitesine sahiptir. Şimdi bu bütçe ve mekan kapasitesi denklemine bir de ebeveyn faktörünü ekleyin!

Uzun süredir unutulmuş bir lise arkadaşı ya da kayınvalidenizin uzaktaki kuzeninin listede olup olmadığı konusunda bir anda tartışma başlayabilir. Ama doğru değerlendirmeler yapmalı, sakin olmalı, uzlaşmalı ve gerçekçilikten uzaklaşmamalısın.

Davet etmek istediğiniz çok fazla insan var.
Önce seni bir fantezi konuk listesi oluşturmaya teşvik ediyoruz. Davet etmek istediğin her bir kişiyi bu listeye ekle. Sonra sakinleş ve dünyaya geri dön! Hedef rakam, mekanın kaç kişiyi ağırlayabileceği  ve / veya bütçenizin izin verebileceği şekilde belirlenir. Çoğu ismin üzeri çizilecek, bu kaçınılmaz! Bu yüzden karar vermene yardımcı olması için gerçekten önemli insanları belirle, bu senin A listen olacak. Öncelik taşımayan herkes ise B listesine eklenebilir. 

Bunlar, düğününde olmasından hoşlanacağın ama ilk tercihin olmayan insanlardır.

Hedef rakamdan yaklaşık yüzde 10 daha fazla misafir davet etmekten çekinme, çünkü davet edilenlerin yüzde 10 ila 20'si zaten gelmeyecek. Beklediğinden daha fazla kişi daveti geri çevirirse, makul bir zaman dilimi içinde B listesinden isimleri davet etmeye çabalamalısın çünkü onlara ‘belki’ listesinde oldukları izlenimini vermek istemezsin.

Ebeveynlerin daha önce adını bile duymadığın insanları davet etmeni isteyebilir.
“Bu insan da kim ve neden düğünüme davet ediliyor?” Kendine buna benzer birçok soru soracaksın. 

Geleneksel olarak, düğün masrafları erkek tarafına aittir ve bu durum onlara davetli konusunda üstünlük sağlar. Bugün, çoğu çift kendi düğün masraflarını kendi ödese de, hala kimin davet edileceğine dair ebeveyn baskısına tabidirler. 

Ebeveynlerine saygılı ol ve onların da bu düğün için sizin kadar heyecanlandıklarını anla! Mutluluklarını paylaşmak istiyorlar, bu nedenle en azından bazı dileklerini yerine getirmeye çalış. 

İş arkadaşların düğününü sormaya devam ediyor.
Hiç şüphe yok ki bu süreçte öğle yemeklerinin popüler mevzusu senin düğünün ve davetli listen olacak. 

Hangi iş arkadaşlarını davet edeceğine karar vermek, ofisinin veya bölümünün ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Altı kişilik bir grupta çalışıyorsan, en yakın olduğun insanı dışarıda bırakamazsın. Ama eğer büyük bir ofisin varsa ve düzinelerce insanla birlikte çalışıyorsan, işler zorlaşır. 

Ofis dışında da görüştüğün arkadaşlarını davet etmen en doğrusu olacaktır. 

Büyük patrona (veya patronlara) gelince, en çok hangi üstünlerle çalıştığını göz önünde bulundurmalısın. Gelme ihtimali yarı yarıya olsa da, davetini ilgiyle karşılayacak ve hediye almayı ihmal etmeyecektir.

Herkes çocuklarını getirmek istiyor.
Yalnızca yetişkinlere yönelik bir resepsiyon istiyorsan, kurallar belirlemen ve sadece belirli bir yaşın üzerindeki çocukları davet etmen gerekir. Örneğin, 18 yaşın altındakileri listeden uzak tutmayı seçebilirsin. 

Çocukların uygun olup olmadığına karar veremiyor musun? Eğer düğünün sabah veya öğleden sonra ise, gençlerin katılması genellikle daha uygundur. Ama organizasyon akşam saatlerinde ise yetişkinlerin dans pistinde çocuklarının peşinde koşmaması herkes için daha hoş olacaktır. Çocukları olmadan katılamayacağını söyleyen çiftlere üzüntünü ifade et, ancak onlara hayır dememenin başkalarına haksızlık olacağının da altını çizmeyi unutma.

Listenizi hala kısaltamıyorsun.
Yukarıdaki tüm önerileri hayata geçirmene rağmen listende hala 300 kişi ve 175 yedek varsa, kendini kötü hissetsen bile isimlerin üzerini çizmek için eşinle birlikte bazı parametreler geliştirmen gerekir. 

İkiniz de tanıdıklarınızdan hangilerinin düğününüz için önemli olduğunu düşünmeniz gerekir. Mezun olduktan sonra hiç görüşmediğin üniversite arkadaşların düğününe katılmasa da olur. Hali hazırda hayatında olan ve bundan 5 yıl sonra da olacağını bildiğin insanlara odaklan. 

Birlikte yapılan akşam yemeği planlarını erteleyip durduğun çift var ya, listenin sonuna gidebilir! Ve sen onların düğününe katılmış olsan bile artık eskisi gibi yakın olmadığın çiftleri de çağırmak zorunda değilsin.