• Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Mükemmel Bir Çift Düğün Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Mükemmel Bir Çift Düğün Ayakkabısı Nasıl Seçilir?


Ayakkabı tercihini yaparken, karşı konulmaz heyecanın yüzünden, gözden kaçırabileceğin önemli başlıkları senin için bir araya getirdik…

Ayakkabı takıntısı olan herhangi bir kadın için, mükemmel bir çift düğün ayakkabısı seçmek en az gelinlik seçmek kadar önemlidir! Takıntın olmasa da düğün ayakkabıların senin bir yansıman olmalı ve tarzını ortaya koyarken dikkat etmen gereken önemli ayrıntılar var:

Konfor
Muhtemelen düğün ayakkabılarını sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar giyeceksin,  bu yüzden sadece güzel değil aynı zamanda rahat bir çift ayakkabı bulmalısın. Endişelenme, düğün ayakkabılarını tarif ederken ‘güzel’ ve ‘rahat’ kelimeleri aynı cümle içinde kullanılabilir! Hatta iyi bir çift düğün ayakkabısı her zaman her ikisi de olmalıdır. Dikkat etmen gereken şey kendini seçtiğin ayakkabılar üzerinde gece gündüz ayakta dururken, dans ederken ve dolaşırken hayal edebiliyor musun? Eğer edemiyorsan, aramaya devam etmen gerekiyor demektir.


Doğru ölçü
Düğün ayakkabılarının rahatlık düzeyi büyük ölçüde ayağına uyumuna bağlıdır. Kesinlikle çok küçük, dar ya da çok büyük olmamalıdır. Ve herkesin ayağı farklı boyutta, genişlikte ve şekilde olduğu için mükemmel çifti bulmak biraz zaman alabilir. 

Ayakkabıların parmak uçlarını ya da topuklarını sıkmamalı ya da ağrılı kabarcıklara neden olabileceği için üst kısmı, ucu veya yanları sürtünmemelidir. Normalden biraz daha bol olması rahat etmene sebep olabilecekken, aşırıya kaçmak sadece içinde hareket etmeyi zorlaştırmaz, aynı zamanda kramplara da sebep olabilir. Son olarak, ayak kemerinin de tam oturduğundan emin olmalısın. 


Yükseklik
Babetlerden altı inç topuklulara kadar birçok farklı topuk yüksekliği arasından seçim yapabilirsin. Senin için doğru yükseklik nasıl bir gelinlik giydiğine, hangi tarzı tercih ettiğine ve düğün mekanına bağlı olacaktır. Ve elbette topuklular üzerinde ne kadar rahat olduğuna! Zaten giymeye alışıksan ve üzerinde saatler geçirebiliyorsan, durma en yüksek olanları seç! Ama eğer yürürken düşmemek için bile dua ediyorsan, abartmamakta fayda var. Tabii ayakkabı yüksekliğini seçerken elbise uzunluğunu da göz önünde bulundurmalısın. Eteğinin zeminden uzak durması için ekstra yüksekliğe ihtiyacı varsa, düz ayakkabılar seçeneklerin dışına çıkacaktır.


Dans
Dans etmek düğün organizasyonlarının en büyük bölümünü oluşturur. Bu nedenle hangi ayakkabıları seçersen seç, kolayca hareket ettiğine emin olmalısın! Aslında düğününde giyeceğin ayakkabıları seçerken, sorun çıkarıp çıkarmayacaklarını görmek için denediklerin üzerinde birkaç dans figürü sergilemende fayda var!


Maliyet
Satın alacağın her şey gibi, ayıracağın bütçe gelirin ve yaşam tarzına bağlıdır. Ama bu sefer biraz da düğün ayakkabılarının senin için ne kadar önemli olduğuna! Bazı kadınlar düğünlerini, normalde ayakkabıya ayıracaklarından biraz daha para harcamak için mükemmel bir fırsat olarak görür, diğerleri sadece kostümünü tamamlayacak bir çifte ihtiyaç duyarlar. Peki sen hangisisin?


Renk
Seçtiğin renk elbette elbisenin rengine ve düğününün temasına bağlı olacaktır. Peki eşleşmelerini mi yoksa öne çıkmalarını mı istiyorsun? Belki ayakkabılarının kıyafetinin odak noktası olmasını istersin

ya da belki sadece eteğinin altından arada göz kırpan cesur ve renkli bir çift istersin. Ama eğer tercihin beyaz düğün ayakkabılarından yana olursa, elbisenin beyaz tonuna uyduğundan emin olmalısın. 


Stil
Kadınların çoğu düğün ayakkabılarının genel tarzıyla her şeyden daha çok ilgilenir ama seçtiğin ayakkabının tarzı, elbisene, sezona ve düğünün temasına da uygun olmalıdır. Elbette kişisel moda anlayışına da. Gerçekten cesur kalıplar ve renklerin hayranı isen eğlenceli bir seçim, genel görünümüne heyecan katar. Ama nötr renkleri ve basit tasarımları tercih ediyorsan, ayakkabılarını da sade tutmaktan çekinmemelisin.


Lokasyon
Düğün ayakkabılarını seçmeden önce göz önünde bulundurman gereken en önemli ögelerden biri de düğününün nerede olacağıdır. Örneğin bir sahil ya da kır düğünü planlıyorsan, yüksek sivri topuklar çok uygun bir tercih olmayacaktır. Ve tercihin ne yönde olursa olsun, yedek ve daha rahat bir çift ayakkabı her ihtimale karşı yanında olsun!


Hava şartları
Belki hava durumunu tam tahmin edemezsin ama en azından düğün organizasyonunun yılın hangi ayında olacağını biliyorsun. Yaz aylarında, zarif bir sandalet ya da burnu açık bir ayakkabı harika olur ama kış düğünü yapmayı planlıyorsan, ayak parmaklarını sıcak tutmak için kapalı bir çift ayakkabı tercih etmelisin.


Düğünden sonra
Bazı kadınlar düğünden sonra da kullanabilecekleri ayakkabılar ister. Eğer sen de onlardansan tercihini en baştan bu yönde şekillendirmeli ve daha fonksiyonel bir çift seçmelisin. Ama o güne özel bir çift alacak ve sonrasında gelinliğinle birlikte muhafaza edeceksen, alternatiflerin keyfini çıkar!