• Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Sosyal Medyanın İlişki Ve Evlilik Üzerindeki 4 Negatif Etkisi

Sosyal Medyanın İlişki Ve Evlilik Üzerindeki 4 Negatif Etkisi


Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak, evliliklerde sadakatsizlik, ayrılık ve boşanma gibi istenmeyen durumlar yaratıyor.

Sosyal medya hayatımızda büyük rol oynuyor. Hatta son yıllarda birçoğu evlilikle sona eren romantik ilişkilerin başlangıç noktası da oldu. Ama hiçbir şeyin fazlası iyi olmadığı gibi, sosyal medyada gereğinden fazla aktif olmak da negatif etkiler yaratabiliyor.

San Antonio'daki St. Mary's Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bu durumu destekleyen veriler yayınladı. 18 - 24 yaş arasındaki Facebook kullanıcılarının katıldığı araştırmada, sosyal medyada çok fazla zaman harcamanın, evliliklerde sadakatsizlik, ayrılık ve boşanma gibi istenmeyen durumlar yarattığını ortaya koydu.

İşte sosyal medyanın aşırı kullanımının bir sonucu olarak ilişki ve evliliklerde yaygın olarak rastlanan dört olumsuz etki:

Birlikte geçirilen zamanın azalması
Sosyal medyadan uzak duramamak, eşin de dahil olmak üzere çevrendek, insanları ihmal etmene sebep olabiliyor. Birlikte geçirilmesi gereken kaliteli zaman, sosyal medyaya ayırılan zaman yüzünde kesintiye uğrayabiliyor ve bu da elbette çatışmaları tetikliyor. 

2014 yılında, Paw Research Center tarafından yürütülen bir anket, katılımcılarının % 25'inin, birlikte zaman geçirirken partnerlerinin cep telefonları tarafından nasıl dikkatinin dağıldığını fark ettiklerini itiraf ettiğini keşfetti. Deneklerin % 8'i aynı zamanda sosyal medyada harcanan zamanla ilgili ihtilaflara sahipken,% 4'ü eşinin sosyal medyadaki davranışı nedeniyle sinirlendiğini belirtti.

Mutsuz ilişki
Instagram'ın 2017'de akıl sağlığı üzerinde en kötü etkiye sahip olan sosyal ortam olarak belirlendiğini biliyor muydun?  18-24 yaşları arasındaki 1.500 katılımcıya sorular sorulan İngiltere merkezli bir ankette, Instagram'ın, kaygı, depresyon, FOMO (yoksunluk korkusu) ve zorbalık gibi,en çok kendi kendine olumsuz etkilere katkıda bulunduğunu açıklandı.

Bireysel tatminsizlik inkar edilemez bir şekilde ilişkinin mutluluğunu da etkiliyor. 

Amsterdam VU Üniversitesi Sosyal ve Örgüt Psikolojisi Bölümü’nden bir ekip, yeni evli çiftler üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, dört yıl boyunca, denek çiftler ile mutluluk seviyeleri ve internet kullanımı konularında röportaj yaptı. Katılımcılar, internette gezinirken durmanın zor olduğunu itiraf ettiler ve hatta partnerleri ile vakit geçirmek yerine gezinmeye devam etmeyi seçtiklerini de! Sonuç olarak, evlilik hayatlarında kendilerini mutlu hissetmiyorlardı. 

Austin'in Teksas Üniversitesi Nüfus Araştırmaları Merkezi'nden yapılan ve 18 - 39 yaşları arasındaki çiftleri gözlemleyen bir araştırmaya göre ise, sosyal medya kullanımının yüksek olması sadece mutsuz evliliği tetiklemekle kalmıyor aynı zamanda boşanma düşüncelerini de sıklıkla beraberinde getiriyor.

Kıskançlık
The Huffington Post yazarı Psikiyatr Marlyn Wei, evlilikle ilgili sosyal medya kullanımına ilişkin çalışmalara bizzat katıldı ve bunlardan birinin sonucu olarak Facebook'un aşırı kullanımının kıskançlığı tetiklediğinin altını çizdi. 

Hiç sosyal medyadan gelen yüksek miktarda bilgi akışından rahatsız olduğunu hissettin mi? 

“Özellikle içerik eşinizle ilgiliyse, dikkatli olmalısınız. İlişki ne kadar belirsiz ve duygusal bağ ne kadar kırılgan olursa, taraflar eşleri hakkında çeşitli sosyal medya platformu üzerinden bilgi edinmeye o kadar yatkın oluyor” diye uyarıyor Wei.

Sadakatsizlik
Sosyal medyanın cazibesi şüphesiz ki büyük. Alışverişten, birini takip etmeye, 

sadece saniyeler içinde aldığımız o anlık bilgiye bağımlıysak, bundan uzak durmak gittikçe daha zor oluyor. Yeni biriyle tanışmak ya da eski biriyle karşılaşmak her an mümkün ve bu insanlar evlilik ilişkisi için genellikle tehlike oluşturabiliyor.

Computers in Human Behavior Dergisi, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ortamlarından alınan bilgilerin mevcut eşle boşanmaya neden olabilecek zina olasılıkları yarattığını açıkladı. 

Bununla birlikte, St. Mary's Üniversitesinin araştırmasına geri dönersek, tehlike üç yıldan daha kısa süredir evli olan çiftler için daha büyük. Görünüşe göre, sosyal medya olgunlaşmamış ilişkiler için daha fazla risk taşıyor. İyi bir iletişim ve dürüstlük gibi güçlü bir ilişkinin temel anahtarları elinde olduğu sürece endişelenmene gerek olmasa da temkinli davranmaya ve sosyal medyanın gerçek hayatını sekteye uğratmasına izin vermemeye özen göstermen gerektiğini unutma!