• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı

Dil: english german arabic turkish    

   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
Uzun Yaşamın Anahtarı: Mutlu Bir Evlilik!

Uzun Yaşamın Anahtarı: Mutlu Bir Evlilik!

  • 11 Mart 2023 Cumartesi 01:00

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, ilişkinin sağlığı, kişisel sağlığını etkiliyor.

Bugüne kadar evliliğin fiziksel ve zihinsel sağlık için iyi olduğunu gösteren pek çok araştırma yapıldı. Hatta 2018’de yapılan bir araştırmaya göre, eşinin sadece elini tutmasının bile ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceği bulundu. Ancak Colorado-Boulder Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, evliliğinizdeki mutluluğunuz ile ömrünüz arasında bir ilişki olup olmadığını bilmek istedi. Görünüşe göre varmış. Tüm zamanların en iyi aktrislerinden biri olan Meryl Streep’e baktığında neredeyse 70 yaşında olduğuna inanabilir misin? Kısa süre önce eşi Don Gummer ile 41. evlilik yıldönümünü kutlamasının buna katkısı var mı? Sonuçları Health Psychology ‘de yayınlanan araştırmada 19,246 evli birey 32 yıl boyunca incelendi.  


Araştırmacılar analizlerini bitirdiğinde, birinin evliliğinde mutlu ya da çok mutlu olduğu zamanki ölüm ihtimalinin, mutlu olmadığını söyleyene göre çok daha düşük olduğunu buldular. Hatta evliliklerinden memnun olmadıklarını ifade eden insanların, yaşam boyu birliktelikleri hakkında en azından biraz mutlu hissedenlere kıyasla, yüzde 25 daha fazla ölüm şansına sahip olduğu keşfedildi.  


CU Boulder'da klinik psikoloji alanında yüksek lisans öğrencisi ve araştırma ekibinde olan Anna Gilmourl, konuya dair şunları söylüyor : ”İlişki kalitesinin sağlık üzerinde etkili olabileceğini gösteren birçok çalışma olmasına rağmen, ölüm oranlarında önemli bir fark yarattığını görmek gerçekten ilginçti. ” Ve ekliyor: “Herkes fiziksel olarak pasif olmanın sağlık için kötü olduğunu ve ömrü kısalttığını bilir, ancak doktorunuz eşinizle olan ilişkinize dikkat etmeniz konusunda sizi uyarmaz. Halbuki potansiyel olarak daha uzun yaşamak için bunu yapmak zorundasınız!” Yani aslında sadece evliliğine biraz daha özen göstererek, ilişkinin ömrünün yanı sıra kendi ömrünü de uzatabilirsin!


Fotoğraf Irina Nedyalkova